گواهینامه استاندارد NSF برای دستگاه تصفیه آب خانگی به چه معناست

تاریخچه NSF
بنیاد ملی بهداشت (National Sanitation Foundation – NSF) در سال 1944 با هدف حفظ و بهبود سلامت بشر در مقیاس جهانی ، بنا نهاده شده است. NSF سازمانی مستقل و غیر انتفاعی است که توسعه استانداردها ، صدور گواهینامه های محصول ، آموزش و پرورش و مدیریت ریسک در حوزه سلامت عمومی و محیط زیست را در برنامه خود قرارداده و به آن متعهد است. تولید کنندگان و مصرف کنندگان در سطح بین المللی به NSF بعنوان توسعه دهنده استانداردهای بهداشت عمومی و صادرکننده گرواهینامه ها و تاییدیه های بهداشتی جهت کمک به حفظ جهانیان از نظر غذا ، آب ، بهداشت و محصولات مصرفی اطمینان دارند.

بخش آب در NSF
بخش آب در NSF محصولاتی را که با آب آشامیدنی در ارتباط هستند ، ارزیابی می کند. محصولاتی مانند لوله های آب ، ضدعفونی کننده های شیمیایی آب، تجهیزات استخر و جکوزی و همچنین دستگاه های تصفیه آب و فیلترهای آنها توسط این بخش آب این سازمان مورد آزمایش قرار بگیرند.
تلاش های NSF باعث توسعه استانداردهای ملی امریکا برای کلیه مواد و محصولاتی که مرتبط با آب آشامیدنی هستند گردید و کمک زیادی به حفظ سلامت عمومی و محیط زیست و به حداقل رساندن عوارض نامطلوب بهداشتی نمود. در سال 1990 ، آژانس حفظ محیط زیست امریکا ، استانداردهای NSF را جایگزین برنامه های خود در ارتباط با آب آشامیدنی کرد. امروزه کلیه تولید کنندگان لوله و سایر تجهیزات استفاده شده در شبکه لوله کشی اماکن تجاری و مسکونی ملزم به دریافت گواهینامه استاندارد NSF هستند.

گواهینامه NSF برای دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب خانگی
کلیه اجزای دستگاه های تصفیه آب خانگی می بایست مورد آزمایش قرار بگیرند تا مشخص شود آیا از استانداردهای بهداشتی لازم برخوردار هستند یا خیر؟ صدور گواهینامه NSF به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که دستگاه تصفیه آبی که قصد خرید آن را دارند همانطور که تولید کننده ی آن ادعا می کند ، قادر به ارتقای سطح کیفیت آب آشامیدنی خانواده او می باشد.
البته مراجع و سازمانهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند برای دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب ، گواهینامه استاندارد صادر کنند که از آن جمله می توان به " انجمن کیفیت آب" (Water Quality Associations – WQA) اشاره کرد که این انجمن نیز برای صدور گواهینامه های خود از پروتکلهای NSF استفاده می کند.
در خصوص دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب حوزه هایی که NSF اقدام به بررسی و صدور گواهینامه استاندارد می کند عبارتند از :
اثر گذاری تجهیزات تصفیه آب بر زیبایی - (NSF / ANSI 42)
سختی گیرها - (NSF / ANSI 44)
اثرات بهداشتی و سلامتی دستگاه های تصفیه آب - (NSF / ANSI 53)
تصفیه آب با اشعه ماورای بنفش - (NSF / ANSI 55)
تصفیه آب به روش اسمز معکوس - (NSF / ANSI 58)
تصفیه آب به روش تقطیر - (NSF / ANSI 62)
فیلتر تصفیه آب دوش حمام (سردوشی) - (NSF / ANSI 177)