برخی از کاربردهای تصفیه آب که ممکن است ندانید

همانطور که میدانیم نوشیدن آب سالم برای بدن بسیار ضروری می باشد چرا‌ که بیش از 70 درصد بدن انسان را آب تشکیل داده است. آب لوله کشی به علل مختلفی دارای آلاینده هایی اعم از آهک، منیزیم , گچ , آلاینده های شیمیایی , نیتریت , نیترات و ... بوده که موجب ایجاد بیماری های گوارشی , کلیوی و غیره میگردد.
در دستگاه تصفیه آب، کلیه ی املاح با روش اسمز معکوس حذف میگردد . این فرایند تا مرحله پنجم تصفیه آب خانگی به پایان رسیده و در مرحله ششم ، مواد معدنی مفید و مورد نیاز بدن به آب اضافه می شود که نتیجه ی آن آبی گوارا و سالم جهت آشامیدن می باشد.
حال ، شاید تصور شود که آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی صرفا برای نوشیدن استفاده می شود؛در صورتیکه کاربردهای دیگری هم دارد که به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:
1- پختن غذا:
میزان کیفیت و نحوه ی طبخ غذا اثر به سزایی بر سلامت اعضای خانواده دارد.استفاده از آب تصفیه شده برای پختن غذا نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های مختلف به خصوص بیماری های کلیوی و گوارشی دارد.این موضوع برای بانوان باردار،خردسالان،و بیماران از اهمیت بیشتری برخوردار است.
اگر از آب لوله کشی(آب سخت) برای پخت غذا استفاده میکنید باید بدانید :
اولا ؛ با جوشیدن آب در حین طبخ غذا،مولکول های آب،تبخیر شده و درنتیجه میزان املاح و سختی آب بیشتر می شود.
ثانیا ؛ آب سخت باعث دیر پخته شدن حبوبات میگردد .
ثالثا ؛ به جداره قابلمه آسیب زده و باعث ایجاد قشر آهکی بر روی جداره قابلمه می شود.
2- دم کردن چای و قهوه:
اگر در کتری ،سماور،چای ساز و غیره از آب تصفیه شده استفاده کنیم به هیچ وجه رسوب نگرفته و دیگر نیازی به رسوب گیر سماور و کتری پیدا نمی کنیم. همچنین آب سخت(آب لوله کشی) باعث از دست دادن طعم و مزه خوب چای و قهوه می‌شود.
پیشنهاد میکنیم یکبار چای و یا قهوه را با آب تصفیه شده تهیه و میل بفرمایید تا تفاوت را احساس کنید . مطمئن باشید از طرفداران آن خواهید شد .
3- اتوکشی:
اگر برای اتوی بخار از آب تصفیه شده استفاده کنیم دیگر نیازی به جرم گیری نخواهیم داشت ( اتو نیازی به calc clean ندارد).
4- تمیز کردن میوه ها:
بعد از شستشوی میوه ها و از بین بردن گل و لای آنها،‌ بهتر است سطح آنها را با آب تصفیه شده تمیز نماییم ؛ با این عمل از احتمال آلوده شدن میوه به آلاینده ها جلوگیری کرده ایم.
5- آب دادن به گیاهان:
برای نگهداری بهتر از گیاهان باید از دادن آب خیلی سرد و کلردار به آنان خودداری نماییم.از آنجایی که آب تصفیه شده بدون کلر و مشتقات شیمیایی آن و همچنین حاوی مواد معدنی است ؛ لذا استفاده آن برای گیاه بسیار مفید می باشد.